Σύνδεση  

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » Γενικά θέματα » Γενική συζήτηση
Νέο θέμα Απάντηση

Σελίδα 1 από 5 | [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Προηγούμενο | Επόμενο

Συγγραφέας

Μήνυμα

admin
Site Admin
Θέμα δημοσίευσης: Ας γνωριστούμε καλύτερα..
  Δημοσιεύτηκε: 04 Φεβ 2010 02:09

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

web design forum

admin
Site Admin
Θέμα δημοσίευσης: Ας γνωριστούμε καλύτερα..
  Δημοσιεύτηκε: 04 Φεβ 2010 18:47

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν

Με λένε Γιώργο και είμαι 32 χρονών.
Ασχολούμαι με το web design εδώ και αρκετά χρόνια και έχω δουλέψει σε αρκετές σχετικές εταιρίες.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το οτι λαμβάνω σε καθημερινή βάση emails απο διάφορες εταιρίες * κατασκευής ιστοσελίδων που κάθε άλλο παρά επαγγελματικές μπορώ να τις χαρακτηρίσω, ζητώντας "εξευτελιστικά" πολλές φορές ποσά για την κατασκευή μιας ιστοσελίδας.
Αναρωτιέμαι πραγματικά αν πίσω απο αυτά τα mails κρύβετε μια σοβαρή εταιρία ή απλά ένας επιτήδειος που δίνοντας απλά ένα site builder διαφημίζει πως κάνει και web desing.

Και να ξεκαθαρίσω αρχικά την θέση μου

Νομίζω πως τελικά το web design δεν είναι ούτε το cms που κάποιος διαλέγει σαν βάση ούτε το αν διαλέγει ένα έτοιμο template.
Θέλω να πω, έχω δεί custom εφαρμογές χωρίς κανένα εικαστικό αποτέλεσμα και έχω δεί και έτοιμα templates δουλεμένα σωστά με αποτελέσματα που ποτέ δεν φανταζόμουν.
Στην τελική νομίζω, δεν είναι τα scripts που κάνουν τον designer αλλά ο designer έχει σαν εργαλεία του τα scripts ώστε να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα ...

Θα μου πείτε πως είναι στο χέρι του καθενός το τι ποσό θα ζητήσει και πως θα προωθήσει τις υπηρεσίες του, αλλά για μένα, τελικά, μέσα απο όλο αυτό το χάος, χαμένος δεν είναι μόνο ο πελάτης που θα αγοράσει αλλά και όλοι εμείς που είμαστε επαγγελματίες μιας και δεν υπάρχουν κάποια standard κριτήρια ώστε ο πελάτης να γνωρίζει τι τελικά ζητάει και τι ουσιαστικά παίρνει.

Αποφάσισα λοιπόν να ανοίξω το web design forum γιατί βλέπω πως ο χώρος του web design και γενικότερα το internet στην Ελλάδα έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας και καλό θα ήταν όλοι εμείς να που ασχολούμαστε επαγγελματικά να διαδώσουμε τις γνώσεις μας ώστε να μην πέσουν πλέον και αλλοι θύματα του καθε επιτήδειου και της παραπληροφόρισης και γιατί όχι ίσως κάποια στιγμή καταφέρουμε να εδραιώσουμε κάποια κριτήρια ώστε να προφυλαχτεί όσο το δυνατόν περισσότερο ο χώρος μας.

Νομίζω πως ο καθένας στον χώρο θα εχει παρόμοιες σκέψεις/ανησυχίες και θα ήθελα πολύ να τις μοιραστεί μαζί μας ...

web design forum

Γιάννης
Θέμα δημοσίευσης: Re: Ας γνωριστούμε καλύτερα..
  Δημοσιεύτηκε: 06 Φεβ 2010 03:32

User image

Γεια σου Γιώργο,

Ονομάζομαι Γιάννης και η σχέση μου με το web έχει να κάνει καθαρά με το χώρο της φιλοξενίας ιστοσελίδων.

Ελπίζω να μαζευτούμε αρκετοί και να τα λέμε συχνά.

Καλή αρχή.

weby
  Δημοσιεύτηκε: 06 Φεβ 2010 18:38

User image

Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα!!! Είμαι ο weby, κατά σαρκικόν κόσμο Λάζαρος...

Ελπίζω να πάει καλά το forum σας καθώς χώρος για πραγματικό webdesign δεν υπάρχει στη χώρα μας καθώς και να κερδίσω όσες περισσότερες γνώσεις από τους ειδικούς του χώρου.

Καλή επιτυχία και πάλι...

emailit
  Δημοσιεύτηκε: 01 Μαρ 2010 15:52

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Γεια σας και από εμένα. Ονομάζομαι Νικήτας, 32 ετών, γραφίστας και διαχειρίζομαι την υπηρεσία E-mailit.com Εύχομαι τα καλύτερα στην ιστοσελίδα σας.

Support, E-mailit
webmaster@e-mailit.com

iochris
  Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2010 13:51

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Είμαι επαγγελματίας στο χώρο του web design από to 2001

καταρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για αυτή την κίνηση της δημιουργίας αυτού του site
Πιστεύω ότι είναι σωστή κατεύθυνση ώστε να μπει μια σειρά σε αυτό το χάος.
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις σχετικά με κάποιες εταιρίες ή κάποια μεμονωμένα άτομα οι οποίοι καταστρέφουν την ιδιότητα του επαγγέλματος μας προωθώντας προϊόντα χαμηλής ποιότητας σε εξευτελιστικές τιμές (μέχρι και 80 € πλήρες ιστοσελίδα)ώστε σαν κύριο σκοπό την αρπαγή του πελάτη, οι περισσότεροι λόγω της άγνοιας τους και του χαμηλού κόστους πείθονται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την απαξίωση του επαγγέλματος με και ο πελάτης να το θεωρεί κάτι απλό και ασήμαντο.
Για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο με αναγνώριση και υποστήριξη της πολιτείας (κάτι σαν δικηγορικό και ιατρικό σύλλογο) με καταγραφή των μελών ώστε να προστατευτούμε.
Πιστεύω πως μόνο με συνεργασία και όχι αλληλοεξόντωση θα κερδίσουμε και εμείς και ο κόσμος.

imagine
  Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2010 15:00

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

iochris έγραψε:
Είμαι επαγγελματίας στο χώρο του web design από to 2001

καταρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για αυτή την κίνηση της δημιουργίας αυτού του site
Πιστεύω ότι είναι σωστή κατεύθυνση ώστε να μπει μια σειρά σε αυτό το χάος.
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις σχετικά με κάποιες εταιρίες ή κάποια μεμονωμένα άτομα οι οποίοι καταστρέφουν την ιδιότητα του επαγγέλματος μας προωθώντας προϊόντα χαμηλής ποιότητας σε εξευτελιστικές τιμές (μέχρι και 80 € πλήρες ιστοσελίδα)ώστε σαν κύριο σκοπό την αρπαγή του πελάτη, οι περισσότεροι λόγω της άγνοιας τους και του χαμηλού κόστους πείθονται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την απαξίωση του επαγγέλματος με και ο πελάτης να το θεωρεί κάτι απλό και ασήμαντο.
Για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο με αναγνώριση και υποστήριξη της πολιτείας (κάτι σαν δικηγορικό και ιατρικό σύλλογο) με καταγραφή των μελών ώστε να προστατευτούμε.
Πιστεύω πως μόνο με συνεργασία και όχι αλληλοεξόντωση θα κερδίσουμε και εμείς και ο κόσμος.

Καλωσόρισες κατ' αρχήν.
Σχετικά με δημιουργία συλλόγου αναγνωρισμένου, με τα ελάχιστα νομικά μου νομίζω πως δεν είναι εφικτό.Τα επαγγέλματα που αναφέρεις απαιτούν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και μπορούν μέχρι ένα σημείο να προστατεύσουν το χώρο τους. Στον δικό μας κλάδο ο κάθε ένας μπορεί να ανοίξει αύριο μια επιχείρηση χωρίς κάτι προαπαιτούμενο.
Επίσης δεν μπορούμε ούτε καν να αναρτήσουμε κάποιες ελάχιστες χρεώσεις μιας απαγορεύεται από την αρχή του ανταγωνισμού.Δυστυχώς ή ευτυχώς ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης είναι ο μόνος που μπορούμε να επικαλεστούμε.
Η μόνη ένωση σχετική με το επάγγελμά μας που γνωρίζω είναι η ένωση γραφιστών Ελλάδας http://www.gda.gr.
Aν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας προσθέσει...

codesign
  Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2010 22:49

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα και απο εμένα. Ονομάζομαι Ανάστης, 28 ετών, web developer και εργάζομαι ώς freelancer.
Διατηρώ το codesign.gr ώς portfolio website, με κύριο μέλημα την σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη.

Κατ' αρχάς να ευχηθώ καλή αρχή στο forum, είναι πολύ καλό εγχείρημα.

Όσον αφορά το θέμα δημιουργίας κάποιου συλλόγου, η γνώμη μου είναι διχασμένη καθώς απο τη μία θα έχει θετικά αποτελέσματα στον κλάδο, αλλά απο την άλλη θα δημιουργήσει σημαντικά προβλήματα σε άτομα του κλάδου. Το έχει ο Έλληνας να είναι περήφανος, όλο και θα θέλει το ΔΣ πτυχίο για να γραφτείς στον σύλλογο, οπότε αυτομάτως αποκλείονται πολύ ταλαντούχοι άνθρωποι που δεν είχαν την "πολυτέλεια" των σπουδών. Τίποτα προσωπικό, αλλά έχω πετύχει πολύ "σαβούρα" με πτυχίο, και θα ήταν άδικο για τους ταλαντούχους χωρίς πτυχίο που γνωρίζω. Υπάρχουν και άλλα θέματα (πτυχία εξωτερικού, κλπ) αλλά δεν θα ήθελα να σας κουράσω άλλο.

Υ.Γ. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ταλέντο σε καμία περίπτωση. Τα έχω τα πτυχία μου.

codEsign.gr
Web Design / Web Development
http://www.codesign.gr

fusion
  Δημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2010 17:35

User image

Χωρίς σύνδεση

Με λένε Γιώργο και είμαι 21 χρονών.

Είμαι φοιτητής εδώ και 3,5 χρόνια στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΤΕΙ Λάρισας, το οποίο τελειώνω μέσα στο έτος.
Ασχολούμαι με το web design και παρακολουθώ τις εξελίξεις σχετικά με html/css/jquery/usability/wordpress και ότι άλλο μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Ψάχνω ευκαιρεία να ασχοληθώ με το back-end development είτε αυτό λέγεται πτυχιακή σε κάποιο web framework είτε κάποιο dummy project το οποίο θα σκεφτώ. :P

Καλή Αρχή! See you @ the threadz

e-orama.com
  Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010 02:42

User image

Χωρίς σύνδεση

Είμαι ο Δημήτρης, από το www.e-orama.com, σας βρήκα τυχαία στο Facebook και πέρασα να δω τι γίνεται. Γιώργο (admin) συμφωνώ με όσα λες για τα e-mail και απορώ πως καταφέρνουν να παρέχουν καλή υπηρεσία, και καλό αποτέλεσμα σε τιμές έως και 10 φορές κάτω από το κόστος μίας μέτρια υπηρεσίας εδώ στην Ελλάδα.
Εύχομαι όλα καλά για το forum ανταλλαγής απόψεων στον χώρο μας

Κατασκευή Ιστοσελίδων
SEO - PPC - SMO
E-mail Marketing

flame
  Δημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2010 22:50

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Καλή επιτυχία στην κοινότητα, πιστεύω ότι θα βρει μεγάλο κοινό!

Είμαι ο Νίκος,
18 χρονών, ασχολούμαι ερασιτεχνικά προς το παρόν, ως freelauncher, με την σχεδίαση ιστοσελίδων και την ανάπτυξη εφαρμογών διαδικτύου.
Η προσωπική μου σελίδα είναι η http://www.cn92.net.
Αυτά για μένα...

Vicky
  Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2010 14:14

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα σε όλους και καλή επιτυχία στον τομέα που ασχολείται ο καθένας.

Είμαι η Βίκη 25 ετών και οι σπουδές μου είναι στο Marketing και τη Διαφήμιση γενικότερα. Ασχολούμαι με τον κόσμο του web τα τελευταία 3 χρόνια και ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ αυτός ο κόσμος. Οπότε τι καλύτερο από το να συνδυάζω αυτό που έμαθα με αυτό που μου αρέσει τελικά..

Συγχαρητήρια για το παρόν forum, πολύ καλή σχεδίαση και πολύ καλή πλοήγηση, εύχομαι να γίνει σταθμός στο Web Design και όχι μόνο.

Όσον αφορά την συζήτηση που ανοίξατε για την Ελληνική Πραγματικότητα στο χώρο, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αγαπητοί συνάδελφοι είναι να μην ρίχνουμε τον πήχη. Λαμβάνω κι εγώ τα αντίστοιχα e-mails για κατασκευή ιστοσελίδων 150€-400€ αλλά γενικά απορώ με το τι προσφέρουν αυτές οι εταιρείες.. Ειλικρινά δεν μας ενδιαφέρει, εμείς θέλουμε τον πελάτη που ΘΕΛΕΙ να κάνει ένα site για την εταιρεία του, θέλει να επιλέξει μια καλή εταιρεία με καλό Portfolio και θα πληρώσει όσο χρειάζεται έναν καλό γραφίστα και ένα καλό designer που θα κατανοήσουν την ανάγκη του, θέλει να προβληθεί στο διαδίκτυο και ξέρει εν ολίγοις τι είναι αυτό... οι αξιότιμοι συνάδελφοι που έχουν πάρει αυτή την οδό μάλλον θέλουν να ξαφρίσουν την αγορά.. και αυτό δεν θα τους βγει σε καλό..

Πολλά είπα για πρώτη φορά.. και πάλι Συγχαρητήρια Κύριοι!

http://www.aws.gr/: step into the future

zouri
  Δημοσιεύτηκε: 26 Μαρ 2010 18:29

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Αντώνης είμαι 23 ετών τελειόφοιτος τεχνικός δικτύων H/Y και ασχολούμαι με το web design τον τελευταίο χρόνο. Έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο σε html,xhtml,css,webhost, και τώρα μαθαίνω και Php/mysql.

Καλή επιτυχία στο forum και εύχομαι τα καλύτερα!! ;)

billdll
  Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2010 18:26

User image

Χωρίς σύνδεση

γεια σας είμαι ο Βασίλης το forum το βρήκα από ένα e-mail.
το site μου είναι το pcedit.gr

gvre
  Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2010 02:00

User image

Χωρίς σύνδεση

Γεια σας και από εμένα,

Είμαι ο Γιάννης, 34 ετών, web developer.
Καλή επιτυχία στο forum!

ondesign.gr
Blog
Web Development
Web Design
Web Hosting

Νέο θέμα Απάντηση

Σελίδα 1 από 5 | [ 61 Δημοσιεύσεις ]
Προηγούμενο | Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης  

Κανόνες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Αναζήτηση για: